Kereviz Detoksu Nedir, Faydaları Nelerdir?

KEREVİZ DETOKSU

Kereviz, özellikle kilo vermek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılır. Bu bitkinin büyük bir bölümü sudan oluşur. Bu özelliği sayesinde tüketildiğinde vücudumuzun kaybetmiş olduğu suyu geri kazandırmaya yardımcı olan ürün, bir yandan da vücuttan toksinlerin atılmasını destekler.

Kereviz bitkisi kilo vermenin dışında vücudumuza çeşitli faydaları bulunur. Özellikle tüm dünyada kereviz detoksunun kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yazımızda sizlere kereviz detoksu hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

Detoks Nedir?

Diyetlerin en büyük yardımcısı detokslar vücudumuzu dinlendirmek, arındırmak ve yeniden doğmuş gibi hissettirmek için kullanılır. Vücudumuzun depoladığı yağ sorunlarından kurtulmak için yaptığımız doğru ve dengeli diyet detokslarından amaç metabolizmayı daha hızlı çalıştırmaktır. Detoks vücuttan toksin ve ödemin kısa sürede atılarak vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Detoks programlarının farklı kullanım periyotları bulunur. Detoks programlarının daha uzun süreli olmamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi uygulaması zor bir beslenme programı olmasıdır. Detoks programları ayrıca hücrelerin yenilenmesine, cildin güzel ve parlak olmasına yardımcı olmaktadır.

Kereviz Detoksu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 5 adet kereviz,
  • 6 bardak su,
  • 3 tane limon,
  • 1 kase maydanoz

Yapılışı

Tüm malzemeleri blender üzerinden geçirin. Daha sonra ekleyerek karıştırın. Karışımı süzerek bir kenara alın. Yapmış olduğunuz bu karşımı yemeklerden bir saat önce tüketebilirsiniz. Bu programı üç gün boyunca uygulamanız tavsiye edilir. Bir süre ara verdikten sonra programa tekrar devam edebilirsiniz.

Kereviz detoksu yapmak son derece kolaydır. Haftalık diyet programlarınızın bir parçası haline getirerek sizde dengeli bir şekilde beslenebilirsiniz. Kereviz sağlığa büyük oranda fayda sağlamasına rağmen tadı nedeniyle pek çok kişi tarafından sevilmez. Salatalarda ya da zeytinyağlı olarak yemek şeklinde tüketilen kereviz sapının faydaları da oldukça etkilidir. Peki, kereviz sapı nasıl tüketilir?

Kereviz Sapı Nasıl Tüketilir?

Pek çok kişi kerevizle hazırladığı yemeklerde, kerevizin saplarını atar. Ancak kereviz sapının faydalarını öğrendikten sonra bu bitkiyi sizde saplarıyla beraber tüketeceksiniz. Kereviz saplarını çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bununla beraber çiğ kereviz saplarını salatalarınıza ekleyebilir veya yeşil detoks içecekleri hazırlayabilirsiniz.

Kereviz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kereviz sapının faydalarına genel hatlarıyla bakarsak;

  • Kalori oranının düşük olması nedeniyle zayıflamaya yardımcı olur.
  • Göz sağlığı konusunda faydalıdır.
  • Kabızlığı gidermede birebirdir.
  • Alzheimer hastalığının engellemesinde yardımcı olur.
  • Vücuda su desteği sunar.

Zayıflamaya Yardımcı

Kereviz sapı çok düşük bir kaloriye sahiptir. Uzmanlar sapları tüketirken bu kalorinin de yakıldığını belirtir. Sağlıklı lif konusunda da son derece zengin bir besin olan kereviz sapı, sindirimi de kolaylaştırır. Bu nedenle diyetlerde sürekli olarak tercih edilir.

Akdeniz bölgesinde yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağı ile pişirilen yemekler insanlar tarafından tercih edilir. Yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından büyük fayda sunması sıklıkla kullanılmasına neden olur. Kereviz de bu yeşil yapraklı sebzelerden bir tanesidir. Bununla beraber bitkinin tohumları da birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Eski zamanlarda bile kereviz şifa kaynağı olarak bilinen bitkilerden bir tanesidir. Kalori oranlarının düşük olması ve oldukça şifalı olması nedeniyle kereviz, diyet yemeklerinde de yer almaktadır.

Kereviz Kürünü Tüketirken Dikkat

Eğer kereviz kürünü uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız tansiyonunuzu ölçtürmeniz gerekir. Çünkü kereviz kürü uzun süre kullanıldığında tansiyon problemine neden olabilir. Eğer kür sırasında tansiyonda bir yükselme gözlenirse kürü bırakmanız tavsiye edilir. Özellikle, yüksek tansiyon hastalarının kereviz kürünü uygulamadan önce doktorlarına başvurması gerekir. Kereviz kürünün faydaları saymakla bitmiyor. Sizde bu bitkiyi tüketerek yepyeni sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

kaynak : http://faydalarinelerdir.net/

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Firmarehberibul.com | 2022

Iyzico