Kuru Nanenin Faydaları Nelerdir

Nane, mutfaklarda da en sık kullanılan bitkilerden biridir. Hem tazesi hem de kurutulmuş hali bazı faydalara sahiptir.

Nane Hakkında Kısa Bilgi

Kurutulmuşuna geçmeden önce nane nedir sorusuna yanıt vermek faydalı olacaktır.   Botanik açıdan bakıldığı zaman en çok 90 cm boyu olan bir bitki olduğu gözlenebilir. Yapısında hafif tüyler vardır. Gövdesi kahverengi tonlarındadır ve yaprak yapısı uca doğru sivri şekilde gelir. Nanenin yetiştirildiği alanlar epey geniştir. Ilıman iklim seven bir yapısı vardır ve Türkiye’de nanenin 7 farklı çeşidinin yetiştiği bilinmektedir.  Nane, toplama zamanı bakımından hassasiyet gerektirmektedir. Çiçek açmadan önce toplanması gerekir.

İçeriği bakımından nane epey zengin bir bileşen deposudur. Hem sap kısmında hem de çiçek bölümünde mentol yoğun şekilde vardır. Ayrıca reçine, tanen, uçucu yağ da barındırmaktadır.

Kuru Nanenin Faydaları Nelerdir?

Desteklediği durumlar bakımından kuru nane faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Sindirim sorunu olanlar için kuru nane etkili bir bitkidir. Mentol ile bunu yapmaya yardım eder. Anti bakteriyel özelliği vardır.
 • Astım sorununa destek olan nane, iltihabı azaltmada etkilidir. Tıkanık nefes kanallarının ferahlamasında olumlu etki yapar. Ancak dozuna önem vermek gerekir. Aksi halde tahrişe de neden olabilir.
 • Üst solunum yollarında oluşan sorunlar için nane iyileşmeye destekleyici bir özelliktedir. Ayrıca öksürük nedeniyle oluşan tahrişi de azaltmada yardımcıdır.
 • Nane kurusu, baş ağrılarının azalmasına yardım eder. Aromasının ferahlatıcı etkisi bunu yapar. Özellikle burun ve alın kısımlarına sürülmesi gerekir.
 • Nane içerisinde rosmarinik asit vardır ve bu alerjide oluşan hapşırma gibi durumların azalmasına destek verir.
 • Nane aroması, ağız içindeki kötü kokunun azalmasında etkilidir. Tükürük bezlerini aktive eder ve ağız içi daha iyi temizlenmeye başlar. Nefes temizliği açısından da destekleyici olduğu bilinmektedir. Bakterilerin daha az üremesiyle beraber kötü oluşumlar engellenmeye başlar. Zaten diş macunlarının nane içermesinin de genel nedeni budur.
 • Kurutulmuş nane dışında yağının kullanımı depresyon ve göğüs acısına iyileştirici anlamda destek vermektedir.

Nane Kurutma Yöntemleri

Taze olarak elde edilen naneyi kurutmak için öncelikle ayıklama işlemi ile başlamak gerekir.  Ne kadar kurutmak istiyorsanız buna göre miktarı belirleyerek yaprakları ayırma işlemi başlatılabilir. Ancak sadece yaprakları değil sapları da kurutulabilir. Bu durum sizin tercihinizle de alakalıdır. Kurutma işlemlerinde şu detaylar önemlidir:

 • Nane, bir süre leğen içerisinde suda bekletilmelidir. Süzgece alınmadan önce kumunun azalması ve arındırılması önemlidir.
 • Süzgeçte bol suyla uzun süre temizlenmelidir. Sonra bu suyun süzülmesi beklenir. Bu şekilde kurutma öncesi yıkama naneye özgü bir durumdur. Genelde yıkama olmadan kurutmaya geçilir.
 • Açık havada kurutma işlemi önemli bir detaydır. Balkon ya da zarar gelmeyecek diğer bölümlerde bekletilebilir. İsteğe göre içine hava geçiren bezle örtülebilir. Rüzgâra karşı da önlem almak gerekir.
 • Doğrudan güneşe konulabilir, sıcak havalarda gölgede de bekletilebilir.
 • Toz haline getirmek için naneleri elle ovalamak gerekir. İyice küçültülür ve parçalarına ayrılır.
 • Ovalanarak ayrıldıktan sonra elekten geçirilmesi önemlidir. Bu işlemin amacı boylarına göre ayrım yapmaktır. Biraz iri kullanmak isteyenler için bu işlem önerilir. Sap kısımları kalana kadar eleme devam eder. İri nane kurusu genelde dolmalarda ve nane limon kullanırken değerlendirilir. Daha ince yapıdakiler de çorbalarda eklenebilir. Tercihlere bağlı bir durum vardır.

Kuru Nane Yan Etkileri

Bitkisel ürünlerin genelinde aşırı tüketim riskler barındırır. Kuru nane yan etkisi için de aynı durum geçerlidir. Özel alerjik bir durum yoksa kuru nane dozunda tüketildiği sürece zarar vermeyecektir.

 

kaynak : http://faydalarinelerdir.net/

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Firmarehberibul.com | 2022

Iyzico