Zeytinyağının Faydaları Nelerdir, Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

ZEYTİNYAĞI

Olea Europaea deyince kimsenin anlamadığı, sıvı altın deyince hatırlanmaya başlanan ve adı söylenince hepimizin aklına sağlığı ve lezzeti getiren zeytinyağının faydaları nelerdir, zeytinyağı nasıl elde edilir konusunda çok söz söylenmiştir.

Antik çağlarda kutsal kabul edilen zeytin ağacının meyvesinden elde edilen bitkisel yağ olarak kabul ettiğimiz zeytinyağının faydaları nelerdir konusunun kapsamlı olarak bir kez daha ele alınması yararlı olacaktır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının sürekli çoğaldığı, obezitenin özellikle gençlerde büyük sorun yarattığı günümüzde sağlıklı beslenme konusunda zeytinyağı adeta doğal bir ilaç gibi durmaktadır.

Anne sütü kadar yararlı olduğunu söyleyen Canan Karatay gibi bir doğal besin hayranıysanız siz de bu mucizevi besinin asırlardır sofralarda olduğunu bilirsiniz. Bazen ısıtarak bazen soğuk şekilde kullanılarak tüketilen zeytinyağının birçok çeşidi vardır. Hepsi de sofralar için ideal bir besin olduğu gerçeğini bir kere daha güçlendirmektedir.

Latince isminden de anlaşılacağı üzere zeytin Akdeniz bölgesinde çok görülen bir ağaç türüdür. Ve bu bölgelerde yaşayan insanların dünyada kalp ve damar hastalıklardan ölen kişiler arasında en düşük seviyede olmasının nedeni zeytinyağının bol tüketilmesi şeklinde açıklanmıştır. Bu yazıya genel anlamda zeytinyağının faydaları şeklinde başlanabilir.

ZeytinYağının Faydaları

Zeytinyağı Her Derde Devadır

  • Yüzde yetmiş oranında tekli doymamış yağ asidi içeren zeytinyağı kalp ve damar tıkanıklığı sorunlarını azaltır.
  • Kötü kolestrol olarak bilinen LDL’nin etkilerini azaltan zeytinyağı iyi kolestrol çeşidi olan HDL seviyesini de artırmaktadır.
  • Zeytinyağı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, yani vücutta iltihaplanmayı önler, çünkü patajonik bakterilerin büyümesini engeller.
  • Kanser riskini azaltır diyerek bu madde üzerinde özellikle duruyoruz. Zeytinyağının asidik içeriği rektum ve bağırsak kanserlerinin doğal önleyicisidir.
  • Ve aynı zamanda kadınlarda meme kanserini karşı koruma sağlar.
  • Üzerinde başlı başına durulması gereken bir diğer önemli konu hipertansiyonu önlediğidir. Yüksek tansiyon olarak tanımlanan bu bu durum felç geçirmeye kadar çıkabilir. Doymamış yağların vücuttaki kan basıncını dengelemesi ile birlikte zeytinyağı hipertansiyonu engelleyecektir.
  • Zeytinyağının yararları konusu saymakla bitmiyor. Yaşlanmayı geciktirdiği, vücuda canlılık sağladığı bir gerçektir.
  • Cilt sağlığı açısından da önemlidir. Zeytinyağı cilt için doğal bir nemlendiricidir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden vücudu koruyacaktır.
  • Zeytinyağı tüketen insanlarda safra taşı oluşumu fazla yaşanmaz.
  • Zeytinyağı tüketen insanlar aynı zamanda daha kolay sindirim yapmaktadırlar. Mide problemlerini büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir. (Zaten yağda yapılan ağır kızartmalardan vazgeçtiğiniz anda mide sağlığı açısından büyük bir adım atmış olursunuz.)

Zeytinyağı ve Fazla Kilolar

Sözün burasında herkesin ilgisini çeken zayıflama konusuna da dikkat çekmek isteriz. Zeytinyağı zayıflatır mı şeklindeki soruya cevap vermeden önce zeytinyağının kilo aldırmadığı hatırlamak gerekiyor. İçeriğinde olduğundan bahsettiğimiz tekli doymamış yağlar vücutta kütle artışı yapan yağlar değildir. Ve zeytinyağı metabolizma hızını arttırdığından dolayı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Fakat direk içerek kilo vermeyi ummak gibi düşüncelere kapılmayın. Böyle bir etki yaratan mucize gıda yoktur. Zeytinyağı vücudunuzun çalışma temposunu hızlandıracak, kalori yakılmasını destekleyecektir. Bir üst başlıkta sıralanan maddeler tıbben gerçekliği kanıtlanmış hususlardır. Kilo kaybı konusunda ise zeytinyağının dolaylı destekçi olduğunu unutmayınız. Hatta metabolizmayı hızlandırıp geliştirdiği ve içinde E vitamini olduğu için çocukların kemik gelişiminde, yaşlıların ise kemik sağlığını korumada zeytinyağı adeta doğal bir ilaç gibidir.

Ve tabii ki fazla kullanılan olan her şeyde olduğu gibi zeytinyağı da fazla tüketildiğinde (özellikle harici kullanım denilen direk içimlerde) sindirim sisteminin düzenini bozar. Bilhassa kalp sağlığını korumak açısından yemeklerde ve salatalarda kullanılması, bu kullanımın da  günde iki yemek kaşığı ölçüsünde olması doktorlar tarafından öğütlenmektedir.

Zeytinyağı denildiğinde iştah açıcı yemekler akla gelse de sağlıklı olan bu gıdaların her zaman doğal beslenmeniz için önemli olduğunu bilmelisiniz. Birçok kişi çok yakılmamış zeytinyağıyla üretilen yiyecekleri yiyerek kilolarından kurtulabilir. Çünkü daha kolay dışkılamanızı sağlayan bu yiyeceklerle sindiriminiz düzene girer.

Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Hakkında bu kadar fayda sıralanan zeytinyağı zeytinden elde edilir ama bu zorlu bir süreçtir. Bir kilo zeytinyağı elde edebilmek için yaklaşık beş kilo zeytine ihtiyaç duyulur. Bu meyvenin toplanması, işlenmesi, yağının alınması gibi aşamalar yoğun emek ister. Zeytinyağı nasıl elde edilir sorusunun cevabı zeytinlerin büyümesi ile başlar. Öne yeşillenen zeytinlerden daha lezzetli yağ elde edildiği söylenir ama bu renk zeytinlerden de fazla yağ çıkmaz. Yeşil zeytin dalda beklediğinde pembemsi bir renge döner. Bu sırada da yağ elde edilebilir ama esas üretim zeytin siyah rengini aldığı zaman olur. Zeytin hasadı bu zaman yapılır. Toplanan zeytinler güneş ışığı altında bırakılmaz. Ayrıca depolanan yerin nemsiz, kokusuz olmasına dikkat edilir, çünkü zeytin kokuyu çeker ve bu da yağına geçer. (Fındık hasadı, pamuk hasadı gibi dönemlerde çalışan mevsimlik işçiler zeytin hasadı zamanı olan Eylül sonundan Şubat sonuna kadar olan zamanda gene çalışırlar. Gemlik, Ayvalık ve Trakya Bölgesi zeytin denince akla gelen ünlü yörelerdir.)

El ile toplanan zeytinler yıkanır ve yapraklarından ayrılır. Hasat için makineler kullanılabilir ama gene de lezzet el ile toplananlardan gelir. Sonrası zeytinyağı yapımı içinde geçen presleme ve öğütmedir. Bu süreçte ürünün hava ile temas etmemesi önemlidir ve malaksasyon denilen çalkalama işlemi bu sürece dahildir. Malaksasyon günümüzde insan sağlığına zarar vermeyen gazlar yardımıyla kapalı kazanlarda gerçekleştiriliyor. Konu ile ilgili sık sık okunan soğuk sıkım ise bu işlem sırasında ısının verilmemesidir. Isı bu sırada düşük derecelerde olmalıdır.

Sonrasında zeytinler santrifüj makinelerine alınır. Hızla dönen silindirler zeytinin suyunu, posasını, yağını çıkarır. Zeytinyağı ile suyun karışımı zeytinyağı posasıdır. Bu posadan su buharlaştırıldığında geriye kalan işte o ünlü altın sıvıdır.

Zeytinyağı ve Saçlar

Zeytinyağı cilde çok faydalıdır. Saç ve cilt bakımında en doğal çözümdür. Kuru ciltler ve kuru saçları olanlar için haftada iki kere zeytinyağıyla bakım yapılması birçok şikayeti giderecektir. Çünkü cildin doğal olarak nemlenmesini sağlarken doğal ve saf bir ürün olduğu için zarar vermez. Bebek cildi için de zeytinyağı kullanılabilir. Özellikle kabızlık çeken bebeklerin poposuna zeytinyağı sürmek, bir kaşık zeytinyağı yutturmak dışkılamalarının kolaylaşmasını sağlar. Sağlık açısından son derece önemli bir besin kaynağı olduğu için zeytinyağı tüketiminde sınır yoktur. Ama her şeyin olduğu gibi bunun da zararı aşırı kullanımda oluşacaktır.

kaynak : http://faydalarinelerdir.net/

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Firmarehberibul.com | 2022

Iyzico