Shiitake (Şitaki) Mantarının Faydaları Nelerdir?

Adından sıkça söz edilmemesine karşın mantar çeşitleri arasında yer alması nedeniyle özellikle tercih edilebilecek seçeneklerden biridir.

Son dönemde yavaş yavaş adının duyulmaya başlandığı shiitake mantarı nedir ve nasıl tüketilir? Diye düşünenler için özellikle detaylı şekilde bilgi vermek mümkündür. Özellikle Uzakdoğu’da yetiştirilen mantar çeşitleri arasında yer almaktadır. Adını Japonca take ve yetişmiş olduğu ağacın adı olan shii kelimelerinden almaktadır.

Protein açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Özellikle dünyada en çok tüketilen ikinci mantar çeşidi olarak bilinmektedir. Yapısal olarak koyu kahverenginin yanı sıra dokulu bir yapısı bulunmaktadır. Şapka kısmı genel olarak 5-10 santim arasında büyüyebilir.

Uzakdoğu ülkelerinde yetiştirilen mantar Asya topraklarında tropikal bölgelerde özellikle yabani olarak yetişmektedir. Aşılama yöntemiyle 2000’li yılların başından itibaren yetiştirilmeye başlanmıştır.

Shiitake Mantarının Önemli Etkileri

İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra antiviral, antifungal ve aynı zamanda antienflamatuar özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Çok sayıda farklı faydası bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tüketmek isteyenler için shiitake mantarın faydaları nelerdir? Merak edilen konulardan biridir. Tümör oluşumunu, iltihaplanma veya zararlı bakterilere karşı vücudun dirençli olmasına yardımcı olabilir. İçeriğinde B vitaminleri yer almaktadır. Aynı zamanda kolesterolün düşmesine de yardımcı olabilir.

Kalp Hastalıklarının Önlenmesinde Etkili Olabilir 

Vücudun ihtiyaç duyduğu bakır oranını karşılamak amacıyla tercih edilebilir. Düzenli şekilde getirmesi durumunda shiitake mantarı özellikle yaşanabilecek olan kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Güçlü Antioksidan Etkisi 

Günlük olarak tüketilmesi durumunda özellikle antioksidan etkisi ile vücudun olumsuz şekilde etkilenmesine neden olacak olan etkilerden korunmasını sağlayabilir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller vücudun daha sağlıklı olması açısından etkili olabilir. Magnezyum, çinko, riboflavin stresin vücuttan uzaklaştırılması üzerinde olumlu etki sağlayabilir.

Kanser Hücrelerine Karşı Etkili

Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle mantarın içerisinde lentinan adında bir proteinin bulunduğu belirlenmiştir. Kanser önleyici etkisi bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle kanserli hücrelere karşı vücudun daha güçlü olabilmesi için tercih edilecek olan mantar düzenli şekilde tüketilmelidir. Mantarın içerisinde bulunan sporların karaciğer üzerinde koruyucu etki sağladığı belirlenmiştir. Özellikle kronik hepatit hastaları için kansere karşı önleyici etki amacıyla tüketilmesi sağlanabilir.

Obezite Üzerinde Olumlu Etki

Beta glukan maddesi ve eritadenin içermesi özellikle yağ azaltıcı özelliği sahip olması üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle obeziteye karşı kullanımı sağlanabilir. Sağlamış olduğu faydalar nedeniyle tercih edilen shiitake mantarı nasıl kullanılır? Diye düşünenler için tüketimi konusunda farklı şekillerde kullanımı sağlanabilir.

D Vitamini Kaynağı 

D vitamini açısından özellikle güçlü bir kaynak olarak tüketilebilir. En güçlü D vitamini kaynağı güneştir. Bu nedenle özellikle güneşe sık sık çıkan bayanlar için tercih edilebilecek besinler arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde tüketilmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Kemik sağlığını güçlendirmek amacıyla D vitamini oldukça önemlidir. Aynı zamanda fosfor ve kalsiyum emilimi açısından da gereklidir.

Bağışıklık Sistemi Üzerinde Olumlu Etki

Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenler için özellikle shiitake mantarı tüketimi önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlayabilir. Özellikle içerisinde bulunan vitamin, enzim ve mineral içerikleri vücudun savaşlara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir.

Antimikrobiyal Özelliğe Sahip

Özellikle vücutta oluşacak olan mikrobiyal problemlere karşı vücudun direncini arttırmaya yardımcı etki sağlaması amacıyla tercih edilebilir.

Cilde İyi Gelir

İçeriğinde yer alan vitaminler özellikle cilt bakımı üzerinde etkili olabilir. Akne ya da sivilce gibi problemlerin azalması amacıyla tercih edilebilir. Düzenli şekilde uygulama yapılması özellikle istenilecek olan etkinin elde edilmesi açısından önemlidir

kaynak : http://faydalarinelerdir.net/

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Firmarehberibul.com | 2022

Iyzico